Vši a hnidy vo vlasoch – odkiaľ sa berú, ako sa prenášajú a ďalšie užitočné informácie
Pomóc, vši! Keď prvýkrát nájdete vši vo vlasoch, asi si hneď sadnete k počítaču a začnete googlit. Zachovajte chladnú hlavu, prečítajte si, čo potrebujete, na obrázky vší ale radšej nepozerajte, najskôr vás strasie hnusom. Sú totiž asi tisíckrát zväčšené a vši a hnidy (vajíčka vší) na nich vyzerajú naozaj odporne. V skutočnosti je dospelá voš veľká len ako zrnko rasce (2–4 milimetre) a hnidy ako zrniečko sezamu (0,8 milimetrov). Vši a hnidy nie sú také hrozné, ako to môže vyzerať na internete. Voš je síce dosť otravný, ale v podstate neškodný parazit, ktorého sa s Čarovným všiváčikom dokážete raz dva zbaviť.
Mimochodom, ak majú naše deti v hlave len jednu dve vši – než na to prídem, neškrabú sa viac ako inokedy a ani sa nesťažujú na svrbenie alebo šteklenie. Preto zaberá Čarovný všiváčik používať aj preventívne. Proste deti vždy po kúpaní párkrát namokro prečešem a skontrolujem, či nemajú vo vlasoch vši alebo hnidy. Ak áno, pridám kondicionér a hneď sa vší zbavím. Hotovo.
Druhy vší: voš detská, voš šatová a voš lonová
Ďalšia dobrá správa je, že voš detská, čiže hlavová je síce nepríjemný parazit, ale neprenáša žiadne choroby, ako iné druhy vší. Napríklad jej kolegyňa voš šatová šíri škvrnitý týfus, ktorý počas 1. svetovej vojny len v Rusku zabil 3 milióny ľudí. Odtiaľ možno pramení jeden z rozšírených mýtov, že vši súvisia s hygienou. Áno, ale platí to len pre voš šatovú, nie detskú. Filcky (vši lonové) sa detí našťastie netýkajú.
Ako vyzerajú vši a hnidy? Pozor, je to trochu nechutné!
Voš detská (Pediculus capitis – od toho slovo pedikulóza, čiže zavšivenie), je hmyz, ktorý parazituje na človeku. Najčastejšie sa vši vyskytujú v detských kolektívoch, v škôlke a škole sú vši dlhodobo bežný problém. Trpia na ne i staršie deti hlavne v krúžkoch, kde si spoločne upravujú vlasy – napríklad mažoretky, tanečnice atp. Voš má podlhovasté telo, malú hlavu, na každej strane tri nohy s pazúrikmi, vďaka ktorým sa udrží na vlasoch. Vši sa živia ľudskou krvou – sajú obvykle tak 4–5x denne. Samice žijú maximálne mesiac, počas ktorého nakladú až 50 hníd (vajíčok). Život samca je o niečo kratší.
Vajíčka vší, hnidy, kladú vši na vlas tesne pri pokožke hlavy – najčastejšie za uši, na zátylok alebo napríklad aj pod ofinu. Hnidy majú hruškovitý tvar, na vlasoch pevne držia a šampóny na vši na ne nezaberajú. Lepivá látka, ktorou voš svoje vajíčka k vlasu prilepí, je zložením podobná keratínu a je vodeodolná. Zhruba za týždeň po nakladení sa z hnidy vyliahne larva, tzv. nymfa, ktorá okamžite začína bodať a sať krv.
Nymfa sa opakovane zvlieka, dorastá do ďalších štádií a zhruba za týždeň (7–11 dní) po vyliahnutí dospeje a začne sa sama množiť. Vajíčka vší aj nymfy sú priesvitné alebo jemne sfarbené do hneda, dospelé vši sú tmavšie. V tmavých vlasoch vyzerajú vši čiernejšie než vo svetlých.
Obal vajíčka zostáva prichytený na vlase aj potom, čo sa hnida vyliahne a spoločne s vlasmi odrastá. Podľa toho, v akej vzdialenosti od hlavy prázdnu kuklu (živá hnida po stlačení praskne/pukne, prázdna nie) hnidy nájdete, môžete odhadnúť kedy a možno i kde ste tie vši chytili.
Ak tápate, či má dieťa vo vlasoch vši alebo lupiny, skúste fúkací test. To „niečo“ stiahnite z vlasov medzi palcom a ukazovákom a fúknite. Lupiny sú šupinky odumretej kože a odletia, hnidy sa zvyškami lepidla držia na prstoch.
Ako sa vši prenášajú? Kde sa vši berú?
Vši si v 99 % prípadoch prenesieme priamo tesným kontaktom hláv a vlasov a len medzi ľuďmi (ako je to so zvieratami, čítajte o odsek nižšie). Voška si proste prelezie, zvyčajne je to navyše oplodnená samica, takže dieťa má vo vlasoch hneď celý nový rod vší. Deti potom ľahko prenesú vši aj na svojich dospelákov, stačí spoločné čítanie alebo spanie – skrátka mať hlavy chvíľku pri sebe. Farbené vlasy, tehotenstvo alebo krátky zostrih rozhodne nie sú zárukou, že sa vám vši vyhnú. Prenosu hníd sa naopak báť nemusíte, tie sa nikam nesťahujú.
Len zriedka sa dá všami nakaziť tzv. sekundárnym prenosom – to znamená napríklad cez čiapku, hrebeň, uterák, sedačku v autobuse atp. Musí to byť rýchlo, mimo vlasov vši totiž dlho neprežijú – nevyliahnuté hnidy vôbec, nymfa pár hodín a dospelá voš maximálne deň. „Dospelá samica zostáva živá mimo telo svojho hostiteľa aj 24 hodín, ale schopnosť napadnúť ďalšieho hostiteľa stráca v dôsledku dehydratácie a podchladenia oveľa skôr. Záleží na teplote a vlhkosti okolia,“ vysvetľuje entomológ Jan Votýpka z Katedry parazitológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe v rozhovore pre iDnes.cz. Všiam nesvedčí chlad a sucho.
Mne sa ešte osvedčilo veci hodiť do igelitového vreca, alebo tašky – skrátka odrezať vši od prívodu vzduchu. Pripadalo mi, že boli kaput rýchlejšie. Inak za tri roky som na BEZvší.cz mala len dve zákazníčky, čo mali vši, ale nemali deti. Takže mi to vychádza asi 10 000 ku 2 v prospech priameho vs nepriameho prenosu vší.
Vši bez hníd, hnidy bez vší
Občas vo vlasoch môžete nájsť aj voš bez hníd, alebo naopak hnidy bez vší – buď vajíčka voš ešte nestihla naklásť, alebo stihla, ale potom už zase niekam vycestovala. Žiadna inkubačná doba u vší neexistuje, buď ich máte, alebo nie.
Dovolím si zopakovať, že vši rozhodne nie sú výsledkom zanedbanej hygieny, deti si ich skrátka niekde ulovia od iných detí a potom ich prípadne prenesú aj na nás, rodičov. Mať vši pritom nie je žiadna hanba a je fér to v škole alebo škôlke priznať, pokojne len pani učiteľke medzi štyrmi očami. Vyhnete sa tomu, že vaše dieťa ich za týždeň alebo mesiac donesie znova, pretože ostatní rodičia vši u svojich detí prehliadnu a odvšivenie neriešia.
Prenos vší od zvierat
Psie vši, na rozdiel od bĺch, na človeka naozaj nejdú. Nemusíte sa báť, že vši chytíte od psa alebo mačky, alebo zase oni od vašich detí. Mačky majú svoje mačacie všenky a psy zase psie vši (sajú krv) a všenky (živia sa kožou a chlpmi). Rôzne zvieratá si ich medzi sebou navzájom neprenášajú – každý má svojho vlastného špecifického parazita. Respektíve, možno tie psie vši idú na líšky, všenky aj na šakalov a kojotov, ale rozhodne nie na človeka. Potvrdí vám to každý zverolekár.
Na vyčesanie domácich maznáčikov však môžete Čarovný všiváčik kľudne vyskúšať. Hrebene na parazity zo zverimexu vyzerajú dosť podobne, len nemajú mikrošpirály – tie neuškodia, skôr pomôžu zachytiť aj naozaj drobné parazity. Osobne to ale zatiaľ otestované nemám – máme len tri trpasličie králiky. Ak máte skúsenosti s použitím Čarovného všiváčiku na psa alebo mačku, dajte mi vedieť, budem zas o niečo múdrejšia.
Káča Boušová, Všiváčik.sk
Ďalšie články na tému vši a hnidy vo vlasoch: